ALEA Tours & Trade, U Vršovického nádraží 16, 101 00 Praha 10, tel./fax: +420 271 746 732, +420 271 746 734

Bezpečné parkování na letišti Praha Ruzyně

Kliknutím na toto logo otevřete stránky s informacemi a rezervaci parkování vašeho auta na dobu vašeho pobytu v zahraničí. Parkoviště je 2km od terminálů. Individuální doprava mezi parkovištěm a terminály je v ceně parkovného. Parkovné zajištěné tímto způsobem je se slevou!

go parking

Informace o Izraeli: počasí, doprava, výměna peněz a další fakta a rady na cestu


Mapa Izraele a informační video o Izraeli:

mapi.jpg Kliknutím na obrázek mapky Izraele se vám otevře titulní stránka Ministerstva turistiky státu Izrael s velice dobře udělanou interaltivní mapou Izraele. Po vstupu na tuto stránky dále pokračujte klinutím na ENTER.

Příjemnou zábavu!

Jaké je dnes počasí v Izraeli si můžete prohlédnout kliknutím na tento odkaz: POČASÍ

Zde si můžete prohlédnout zajímavé video o Izraeli: Video a pěknou prezentaci : prezentace

Upoutávka na 3D film o Izraeli: FILM

Víza, pasy a místní čas:
passportcz.gif Pro české občany funguje bezvízový styk při turistických pobytech nepřesahujících 90 dní. Váš pas by měl platit ještě 6 měsíců po plánovaném návratu z Izraele. Místní čas je oproti našemu posunut o plus 1 hodinu (datum změny času léto / zima je odlišné od ČR).
Jazyk:
hebrew1.gif Oficiálními jazyky jsou hebrejština (znovuzrozený jazyk bible) a arabština. Všude se dorozumíte anglicky (povinná školní výuka) a vzhledem k nedávné silné přistěhovalecké vlně se domluvíte především ve velkých obchodech a turistických zařízeních i rusky. Okrajově němčina (ne příliš oblíbená) a francouzština. Informační štíty a tabule jsou obvykle popsány hebrejsky, arabsky a anglicky.
Měna a výměna peněz:

onesheqel.gif 1 šekel (ILS) se dělí na 100 agorot. Dovoz a vývoz domácí i zahraniční měny je neomezený. Velmi rozšířené a vítané je používání mezinárodních platebních karet. Směnu peněz je nejvýhodnější provádět v licencovaných směnárnách) např. MONEY NET a jiné), kde výměna probíhá bez poplatků. Orientační kurzy: 1USD = 4,40 ILS, 1 EUR = 5,50 ILS. V hotelových recepcích bývá kurz o cca 10% horší; v bankách je sice lepší, avšak při výměněmalého množství peněz je kurz "znehodnocen" bankovní srážkou za transakci. Šekely nabízejí velmi výhodně i u nás směnárny CHEQUEPOINT v centru Prahy (např. v Paláci Rapid v ul. 28. října - roh Václavského náměstí, otevřeno non-stop, telefon 224 229 000) - cena za 1 ILS je cca 5 Kč.

Elektrické napětí:
plug_type_h.gif Střídavý proud 220 V/50 Hz, zásuvky se mohou lišit od evropských parametrů. Potřebné adaptéry jsou na místě bez problémů k dostání. Napájecí dvojice např. nabíječek telefonů, fotoaparátů a pod. lze zapojit bez problémů.
Voda:
water.gif Voda z vodovodu je naprosto nezávadná a pitná. Vzhledem k místnímu klimatu se doporučuje zvýšit denní příjem tekutin minimálně o 1,5 litru oproti zvyklostem doma.
Telefony:
telephone.gif Hotely mají na pokojích telefony s přímou volbou a cena hovoru je registrována přes počítač na hotelovém účtu. Naše mobilní telefony s aktivovanou službou "roaming" zde plně fungují.
Pracovní doba:

hammer.gif Neděle je prvním pracovním dnem v týdnu, v pátek odpoledne, resp. se západem slunce, začíná tzv. šabat, který končí v sobotu večer. Šabat je pro židy svátečníní závěr týdne. Je zakázána jakákoliv práce, rozdělávání ohně, psaní či používání dopravního prostředku. O šabatu nefunguje administrativa, pošty a banky, ani autobusová doprava (s výjimkou Haify), zavřené jsou obchody a některé restaurace. Stejný režim platí o četných židovských svátcích, jejichž data jsou vzhledem k našemu kalendáři z roku na rok pohyblivá. Turistické služby fungují normálně.

Doprava a taxi:

taxi.gif Velmi dobrá, hustá a levná je síť autobusových linek po celé zemi. Provoz je značně omezen o šabatu. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi městy Tel Aviv (letiště Ben Gurion a Sde Dov), Haifa a Eilat. Železniční síť se intenzivně rozšiřuje a je přeprava je velmi efektivní obzvláště v přímořské oblasti, včetně napojení mezinárodního letiště Ben Guri u Tel Avivu. Taxíky fungují stále a ze zákona jsou vybaveny taxametrem, který musí být zapnut. Taxikáři jsou zde slušní a použitelné sazby jsou: (0) - obsahující příplatek za telefonickou objednávku, (1) - běžné jízdné a (2) - jízdné + 25% za služby v noci od 21.00 do 05.30 hod, o šabatu a o svátcích.

Půjčování aut:

Informace o půjčování aut naleznete zde:Pronájem auta

Pro řízení automobilu v Izraeli je dostačující běžný český řidičský průkaz. Ceny za pronájem automobilů uvedené v tabulce zahrnují, při vypůjčení na 3 dny a více, neomezený počet kilometrů (při pronájmu na 1-2 dny je bezplatných 250 km denně), pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění a pojištění proti zcizení. Uváděné typy vozů slouží jako příklad - ve stejné skupině může být přistaven jiný vůz stejné kategorie, ale odlišné značky. Všechna vozidla jsou vybavena klimatizací (A/C).
Pro své cesty můžete využít i pronajatý automobil s řidičem / průvodcem. Podmínky a ceny této služby vám na požádání sdělíme.

Kapesné a nákupy:
departmentstore.gif Záleží na každém - "nákupy" se dnes už asi moc nepěstují, ale každý si obvykle chce koupit nějakou tu drobnou upomínku nebo láhev dobrého vína. Pokud se nakupuje v kamenných obchodech (tedy ne u stánku na ulici apod.) nebo jídlo v restauraci, je možné a vítané pro platbu použít platebních karet (VISA, Eurocard/MasterCard, American Express, Diner's Club atd.). Totéž se doporučuje pro platbu eventuálních soukromých výdajů v hotelu - telefonní účty nebo účty za jídlo a nápoje (podepsat a před odjezdem z hotelu pak zaplatit v recepci) - platba kartou nebo ve volně směnitelných měnách má tu výhodu, že hotel neaplikuje místní DPH (17%), zatímco při úhradě téhož v šekelech ano. Takže kolik s sebou? Pokud máte ubytování s polopenzí, pak na týden by pro pokrytí obvyklých základních výdajů při běžné náročnosti cca 130-150 USD nebo 100-120 EURO na osobu, ale konečné rozhodnutí je na Vás… Leccos pomůže vyřešit právě již výše zmíněné použití platebních karet nebo nákup určitého množství šekelů ještě před odletem v Praze (viz Měna a výměna peněz výše).
Oblíbené suvenýry:
suvenir.gif Výrobky z olivového dřeva, pro věřící růžence a křížky či "svatá" voda, půda a olej, výborná místní vína, kosmetické produkty od Mrtvého moře, sandály "kristusky", knihy a videnosiče o Svaté zemi, šperky (s drahokamy i brilianty, v Eilatu s perlami či korálem nebo s unikátním eilatským polodrahokamem zvaným "Eilat Stone", příbuzným malachitu), datle a datlové produkty, různé oříšky atd. Kdo na něco zapomene může vše napravit před odletem v Duty Free Shopu, kde je k mání třeba typický unikátní izraelský likér s názvem "Sabra" (existují dva druhy: čokoládovo-pomerančový nebo kávový - ten první je mnohem lepší).
Restaurace:
fish.gif Nabídka je nepřeberná, cenově se pohybuje na západoevropské úrovni. 95% restaurací zachovává hygienické a sortimentní předpisy, známé jako “košer”, což ve stručnosti pro nás znamená: žádné kombinace mléčných a masitých jídel, žádné vepřové, žádné bezšupinaté ryby, žádní korýši. To ovšem neznamená, že tato jídla v Izraeli nenajdete - jen vepřovému se říká “bílý steak” a v četných rybích restauracích je krevet a langust co hrdlo ráčí. Vždy a všude je hodně zeleniny i ovoce. Určitě zkuste místní “lidovky”, nejlépe u levných pouličních stánků: humus (vynikající jemná kaše z vařené cizrny, olivového oleje a koření), falafel (luštěninová pasta zformovaná do kuliček následně fritovaných v rozpáleném oleji), techína (chutná přílohová omáčka s přísadou ze sezamových semínek), šuarma (u nás nabízená jako gyros, v Izraeli vynikající z jehněčího masa) nebo šašlik či kebab (tohle už asi znáte). Vše se podává s plackovým chlebem pita a spoustou výborné pikantní nakládané i čerstvé zeleniny. A pokud budete u Genezaretského jezera, nezapomeňte ochutnat tzv. "Rybu sv. Petra" (St. Peter's Fish) - je samozřejmě k dostání i jinde, ale pouze zde jde z vody na stůl.
Spropitné:

coins.gif V Izraeli, tak jako v mnoha dalších zemích, je spropitné prakticky pevnou součástí příjmů u mnoha profesí (řidiči, průvodci, hotelový personál, číšníci apod.). Prosím pamatujte, že spropitné je za normálních podmínek očekávané i když, samozřejmě, není povinné a nejsem-li se službou spokojen, spropitné nedávám.
V rychlých občerstveních, kde si koupíte pití nebo malé jídlo, se spropitné nedává. V restauracích s obsluhou se předpokládá spropitné cca 5 - 10% z ceny. V hotelech je obvyklé nechat pokojské na stolku 1 - 1,5 USD za osobu a noc.
Spropitné při skupinových cestách: Očekávanou samozřejmostí je v Izraeli při skupinových cestách spropitné pro místního průvodce a řidiče autobusu a při týdenní cestě lze považovat za přiměřenou a doporučenou částku pro oba dohromady ve výši 40 US$ (resp. ekvivalent v Euro nebo šekelech).

Oblečení:

clothing.gif Izraelci všeobecně používají formální oblečení velmi málo (výjimkou jsou, ale také ne vždy, oficiální příležitosti a setkání), takže pro muže kalhoty a košile bez kravaty jsou i v obchodním styku standardní a naprosto běžné. Pro oblečení turistů však nejsou žádné restrikce, jen pří návštěvě svatých míst v Jeruzalémě či jinde nejsou vhodné šortky a dámy musí mít zahalená ramena. V místním klimatu doporučujeme používání především přírodních materiálů (bavlna apod.) a pokrývku hlavy i kosmetiku chránící před sluncem.

Bezpečnost:
policelogo.gif Bylo by nefér vůči našim klientům, a svým způsobem i strkáním hlavy do písku, kdybychom vynechali v našich informacích jakoukoli zmínku na téma bezpečnost. Otázky tohoto druhu slýcháme pravidelně a zaslouží si skutečně poctivou odpověď. První zkušeností bude pro Vás asi moment odbavení na let, kterému předchází bezpečnostní pohovor. Ten bývá u izraelského vlajkového dopravce, společnosti EL AL Israel Airlines, poněkud důkladnější než u většiny jiných společností, ale to se po září 2001 změnilo a izraelský model prevence je vděčně přejímán za vzor všemi velkými světovými leteckými dopravci. Připomínáme, že ve Vašem příručním zavazadle (tj. zavazadle, které si berete s sebou do kabiny) by nemělo být nic, co může připomínat jakýkoli ofenzivní nástroj, jako např. nůž všech rozměrů, ostré předměty jako nůžky (včetně manikúry!), spreje, zbraně či cokoli zbrani podobné nebo se zbraní zaměnitelné atd.
Pochopitelně, mnoho otázek cestujících do Izraele směřuje do oblasti možného ohrožení v rámci střetu mezi Izraelci a Palestinci. V této době k nim již prakticky nedochází. Rizikovějším územím pod Palestinskou samosprávou (tj. některým částem Západního břehu Jordánu a již zcela vyklizenému pásmu Gazy) se naše cesty důsledně vyhýbají. A i zde vycházíme ze známých faktů a našich dlouholetých zkušeností: Militantní akce extremistických palestinských skupin nebyly a nejsou nikdy namířeny proti návštěvníkům Izraele. Místa možného napětí či střetu jsou izraelskými bezpečnostními složkami okamžitě hermeticky uzavřena a izolována, aby se zabránilo jakékoli eskalaci. Jak naše zkušenost, tak i doporučení konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky praví, že v místech turistického ruchu není z bezpečnostního hlediska nijak zapotřebí omezovat cesty a pobyt návštěvníků Izraele a místa cestovního ruchu jsou naprosto bezpečná.
V současné době je patrné již výrazné uklidnění. K účinným faktorům v tomto smyslu patří jak z velké části dokončená bezpečnostní bariéra mezi Izraelem a Palestinskými územími, tak především stále existující kontakty mezi představiteli Izraele a Palestinské samosprávy a konkrétní kroky, které jsou v tomto smyslu podnikány. Přes všechny problémy musí tento fakt vzít na vědomí i vítězná strana palestinských voleb.
Obecná kriminalita je v Izraeli na nižším stupni, než třeba u nás doma. Kapesní krádeže či loupeže existují, ale jsou jevem spíše výjimečným, nemluvě o násilných činech. Není však rozumné, abyste okázale na veřejnosti předváděli kolik máte peněz a šperků nebo se po nocích vydávali na dlouhé procházky sice romantickými, ale temnými uličkami. Chovejte se tak, jak jste zvyklí a vyvarujte se extrémů.
Izrael a my:
israelamy.gif Vztah Izraelců k České republice je neobyčejně dobrý. V původním Československu byla uznána židovská národnost, ale vzhledem k demokratickému pohledu společnosti se mnoho významných Židů hlásilo k české národnosti a působili zde i významní židovští německy píšící autoři. Po 2. světové válce se Jan Masaryk významnou diplomatickou aktivitou zasadil o vznik samostatného izraelského státu. Jméno České republiky je v Izraeli ve velké úctě. V řadě měst jsou ulice a náměstí pojmenované po prvním českém presidentovi T.G.Masarykovi, severně od Haify je kibuc Kfar Masaryk. Čeští přistěhovalci zde mají vlastní organizaci, existuje svaz přátelství Izrael-Čechy a funguje i Česko-izraelská smíšená obchodní komora.
Domluva a konverzace:
domluva.gif Přestože se v Izraeli domluvíte všude anglicky, případně i rusky nabízíme Vám pro zajímavost přehled základních slovíček v ivrit - spisovné hebrejštině - ve fonetickém přepisu. Přízvuk se obvykle dává na poslední slabiku nebo tak, jak je zvýrazněno tučně.
Běžný pozdrav
Šalom
Pití
Lištot
Dobré jitro
Bokertov
Džus
Mic
Dobrý večer
Erevtov
Pivo
Bira
Děkuji (mockrát)
Toda (raba)
Účet
Hešbon
Prosím
Bevakašá
Platím
Silém
Jak se máte
Mašlomchá
1
Achát
Promiňte
Slichá
2
Štaim
Ano
Kén
3
Šaloš
Ne
Lo
4
Arba
V pořádku
Beder
5
Chameš
Výborně
Mecujan
6
Šeš
Na zdraví
Lechajim
7
Ševa
Chtěl bych
Ani Rocech
8
Šmone
Číšník
Melcar
9
Teša
Snídaně
Aruchat Boker
10
Esser
Voda
Majim
Dobrou chuť
Bete avon
Orientace:

orientace.gif Ve všech hotelech v Izraeli jsou k dispozici mapky příslušných měst (i když s určitou nadsázkou platí, že nejlepším všeobecným průvodcem po Svaté zemi je Bible svatá…) - nicméně: turistických průvodců v češtině je v našich knihkupectvích již celkem dostatek. Za jeden z dobrých považujeme "Jeruzalém a Svatá země", publikovaný vydavatelstvím IKAR, nově je velmi dobrý také "Turistický průvodce Izrael", což je překlad anglické verze z vydavatelství BRADT (autorka Samantha Wilson) nebo výborná je česká verze průvodce po Izraeli ze známého vydavatelství Lonely Planet. Pro jiný a zajímavý vhled do historie, která předcházela vzniku Státu Izrael, je velmi poutavým čtením i pentalogie "Exodus" od Leona Urise, která Vás provede okolnostmi zrodu židovského státu.

Martin Wagner
Izrael - jak se neztratit
Sara Kochav
Izrael
Paul Johnson
Dějiny židovského národa
>
Hans Bardtke
Příběhy ze starověké Palestiny
Židovské svátky:

Židovský kalendář začíná symbolickým datem stvoření světa (takže například rok 2000 je rokem 5760). Nový rok, roš hašana, se slaví v září - říjnu. V synagóze se troubí na šofar, beraní roh připomíající obět' Abrahamovu a jeho víru v boha, doma se podává jablko a med na znamení víry v dobrý rok. Po deseti dnech vyplněných modlitbami a pokáním (žádají svého bližního o odpuštění všech křivd na něm spáchaných) se koná Jom kipur, Den smíření, nejslavnostnější svátek roku, den přísného půstu zasvěcený modlitbám v synagóze a ukončený troubením na šofar. Pět dní poté následuje týdenní svátek Stánků, sukot. Jako upomínku na bloudění Židů vedených Mojžíšem v poušti si každá rodina postaví na dvorku nebo na balkóně chýši z větvoví a tam symbolicky přijímají potravu. Osmý den je svátek tóry, simchat tora. Slavnost světel, chanuka (v prosinci) připomíná vítězství Judy Makabejského nad Řeky v roce 167 př. Kr. Velmi oblíbený svátek purim (únor-březen) připomíná, jak perská královna Ester zachránila svůj národ před vyhlazením. Na znamení vděčnosti si lidé dávají navzájem pamlsky a obdarovávají chudé. Jarní svátek pesach (Velikonoce) připomíná vznik lidu Izraele odchodem z Egypta. Tento svátek je spojen s domácí oslavou seder: u jídla se zpívají žalmy a čtou úryvky z bible. Podávají se symbolická jídla: nekvašený chléb (bez kvasnic), hořké byliny, slaná voda a vypijí se čtyři poháry vína. Padesátý den po pesachu následuje šavuot (letnice), připomínající zjevení tóry Mojžíšovi, kdy se v synagóze čte desatero.

Zbožní Židé musejí svůj život podříit příkazům tóry Pravidla chování k bližnímu vyplývají z versetu tóry :

- "Miluj bližního svého jako sebe sama"

Blahořečení, modlitba, učení

Veškeré štěstí, které život přináší, je podle Židů dar od boha, a proto chválí všechny skutky, které učiní. Rytmus dne udávají tři bohoslužby: ranní, odpolední a večerní. Ráno a večer se odříkává Šema Izrael ("Poslyš, Izraeli.. ") Ráno se Židé zahalí do moditební šály (talitu), symbolizující božkou přítomnost, a uvážou si na čelo malou koženou krabičku (tefilin) se čtyřmi úryvky tóry jako symbol oddaosti bohu a jeho příkazům. Studium a učení svatých textů je povinné.

Synagóga a domov

Židé praktikují své nábožentví v synagóze a doma. Synagóga je místem modliteb a studia. Duchovním vůdcem je rabín. Vyučuje, řídí obřady, dává rady věřícím. Na zárubně dveří domácnosti se připevňuje mezuza, malé pouzdro obsahující texty tóry, včetně modlitby Šema. Věřící dodržují určitý počet dietických předpisů zvaných kašrut. Uveďme alespoň rozlišování čistých a nečistých zvířat. Povolená je konzuace přežvýkavců s rozděleným kopytem, vodních živočichů se šupinami a ploutvemi, drůbeže, avšak zakázán je vepř, kůň, králík, ale také úhoř, ústřice, mušle a jiné plody moře. Tóra také zakazuje konzumaci krve, odtud tedy zákaz jíst ulovené zvíře a zvláštní ustálené předpisy pro porážku. Cílem všech těchto předpisů je posvěcení každodenního života.

Etapy života

Obřízka (berit mila) týdenních chlapců je znamením úmluvy boha s Izraelem. Roky studia tóry vrcholí u třináctileých chlapců označením bar micva a u dvanáctiletých dívek označením bat micva, "dospělostí" ve věcech náboženství. Svatba se koná v synagóze nebo doma, kde manželskému páru požehná rabín. V případě úmrtí se po smutečních modlitbách odeberou příbuzní a přátelé do domu zesnulého, kde se po dobu sedmi dnů modlí. Recitují kadiš, modlitbu vzývající příchod božího království.

V případě nutné potřeby kontaktu na český zastupitelský úřad v Tel Avivu:

ambasada.gif

Embassy of the Czech Republic, 23 Zeitlin St., Tel Aviv 61664

Velvyslanec
Tomáš Pojar
Konzul
Dušan Králik
Obchodní rada
Jakub Šlosárek
Telefon:
(03) 6918282
Fax:
(03) 6918286
Připojištění léčebných výloh při cestách do Izraele:

pojisteni.gif Vzhledem k tomu, že mnoho našich klientů má celoroční pojištění na léčebné výlohy při cestách do zahraničí v rámci svých platebních karet nebo jejich zdravotní pojišťovny jim nabízejí výhodné připojištění, nezahrnujeme je automaticky do našich cen a formu tohoto pojištění necháváme na úvaze našich klientů. Naším prostřednictvím je možné se připojistit u Evropské cestovní pojišťovny a.s. (centrála 186 00 Praha 8, Křižíkova 36a) www.ecp.cz . Podrobné informace Vám rádi sdělíme. Úroveň lékařského ošetření v Izraeli patří k absolutní celosvětové špičce.


Copyright © 2011 ALEA Tours & Trade. Všechna práva vyhrazena. Powered by Picabo Webadmin 2010